O souboru

Soubor Camerata Janáček

Komorní orchestr Camerata Janáček vznikl na sklonku roku 1998. Tvoří jej 13 hudebníků, předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Charakteristickými rysy hudebního projevu tělesa jsou nejen precizní technické vypracování a tónová kultura, ale především svěží muzikalita. Tyto kvality orchestr pravidelně prokazuje na svých koncertech v České republice i v zahraničí. Camerata Janáček vystoupila na řadě domácích i zahraničních hudebních festivalů, opakovaně se představila v komorních cyklech České filharmonie a Českého spolku pro komorní hudbu při ČF ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Orchestr koncertoval v Jižní Koreji (turné 1998), Rakousku (1999), Itálii (2000), Španělsku (dvě velká turné 2000,2002), pravidelně vystupuje v Polsku (2003, od r. 2005 takřka každoročně), Belgii ( turné 2006, 2009, 2013) a Holandsku (koncerty v komorní řadě Amati Ensemble Maastricht-2006, 2012, 2013), spolupracoval s významnými sólisty českými, například s kytaristou Lubomírem Brabcem, houslisty Pavlem Šporclem, Václavem Hudečkem, Ivanem Ženatým, Jiřím Vodičkou, cellisty Petrem Nouzovským, Jiřím Hanouskem, sopranistkou Martinou Jankovou, klavíristou Martinem Kasíkem, Lukášem Vondráčkem, klarinetistou Igorem Františákem, ale i se zahraničními sólisty (Viktoria Jagling-Finsko-cello, Gil Sharon-Holandsko-housle, Nataša Veljkovič-Srbsko-klavír, Charlotte de Rothschild-Velká Británie-soprán a další).

Camerata Janáček

Po úspěchu prvního CD se symfoniemi vlámského klasika Pietera van Maldereho (r. 2000) vydala v r. 2006 Camerata Janáček své v pořadí druhé, tentokrát profilové CD nazvané „Dvě velká M“, kde uvádí v konfrontaci skladby W.A. Mozarta a B. Martinů. Třetím projektem v řadě CD Cameraty byla nahrávka klavírních koncertů Josepha Haydna vydaná rakouskou firmou GRAMOLA u příležitosti Haydnova roku 2009 (sólistka Nataša Veljkovič, Rakousko-Srbsko). Zatím posledním počinem v oblasti nahrávek je CD obsahující dva rané koncerty Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. (Sólisty jsou houslistka Martina Bačová a klavírista Martin Kasík).

Pavel Doležal

Umělecký vedoucí Cameraty Janáček, ostravský rodák Pavel Doležal patří ke střední generaci českých houslistů. Již během studií (Janáčkova konzervatoř v Ostravě, AMU v Praze) na sebe upozornil úspěchy v několika národních i mezinárodních interpretačních soutěžích (např. dvojnásobné vítězství v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec.) Pavel Doležal působí v Janáčkově filharmonii Ostrava, kde zastává funkci koncertního mistra a kromě toho se pravidelně věnuje komorní a příležitostně sólové hře. Jako koncertní mistr a komorní hráč absolvoval řadu koncertních turné jak po Evropě, tak po Asii (Japonsko, Jižní Korea, Taiwan, Čína) severní Americe (USA) a Austrálii.

 
© 2008. All rights reserved. Contact: admin@cameratajanacek.cz. Login.